Ulvi Ünver

Akustik Gitar

Akustik gitar:

Aslında kendi kendine ses veren tüm gitarlar akustik gitardır. Ama zamanla çelik telli olan ahşap gövdeli gitarlara akustik gitar denmiştir.


Klasik gitarla akustik gitarın farkı nedir?
En temel fark telleridir. Klasik gitar naylon, akustik gitar çelik tellidir.


Peki bu ne fark yaratır?
Tınıları farklıdır. O kadar. Başlangıç için dilediğimiz gitarı seçebiliriz.
İşte bu noktada tercihler devreye girer. Tüm bu müzikleri hangi gitarla yapmalıyım / yapmak istiyorum. “Sesini, tınısını sevdiğiniz gitar hangisiyse onunla yapmalısınız” doğru cevaptır.
Akustik gitarla da klasik gitar başlığında açıkladığım gibi her türlü müzik yapabiliriz. Ama bazı türler akustik gitarda daha çok tercih edilir:


Eşlik yapmak: Örnek olarak; Sertab Erener, Pink Floyd, Barış Manço’nun şarkıları gibi sözlü müzik eserlerini akorlar ve ritimlerle çalıp söyleyebiliriz. Söylemek istemezsek başkasına söyletiriz. Bu türde, gitar eşlik yaptığı için şarkı söylenmezse ne çalındığı belli olmaz. 


Solo yapmak; istediğimiz her şarkının melodisini gitarla tane tane çalmaktır. Örnek olarak: Godfather ana tema, Lal, Wish You Were Here solosu, Altın Hızma, Uzun İnce Bir Yoldayım melodileri gibi. 


Fingerstyle Çalmak: Kendi istediğimiz, sevdiğimiz bir şarkıyı çok sesli hale getirmektir. Buna “fingerstyle” çalmak deniyor günümüzde. Bir Karadeniz türküsünden Michael Jackson’ın bir şarkısına kadar sevdiğimiz her şarkıyı fingerstyle çalınabilecek hale getirebiliriz. 

Ulvi Ünver - Gitar Dersi Ankara

Bire bir özel yaptığımız derslerle ihtiyaç duyduğunuz her konuda birlikte sistem kurup derinlemesine çalışalım.

+90 532 407 95 69
© All Rights Reserved by Ulvi Ünver - gitardersiankara.com