Ulvi Ünver

Klasik Gitar

Klasik gitar:

“Gitar” dediğimiz zaman genelde aklımıza ilk gelen gitar tipi klasik gitardır. Ve tüm gitar türlerinin atasıdır.

Naylon (misina) telli, ahşap gövdeli gitarlardır.


Klasik gitarla her türlü müzik yapabiliriz:

Eşlik yapmak: örnek olarak; Sertab Erener, Pink Floyd, Barış Manço’nun şarkıları gibi sözlü müzik eserlerini akorlar ve ritimlerle çalıp söyleyebiliriz. Söylemek istemezsek başkasına söyletiriz. Bu türde gitar eşlik yaptığı için şarkı söylenmezse ne çalındığı belli olmaz.


Solo yapmak; istediğimiz her şarkının melodisini gitarla tane tane çalmaktır. Örnek olarak: Godfather film müziği, Lal, Wish You Were Here solosu, Altın Hızma, Uzun İnce Bir Yoldayım melodileri gibi.


Çok sesli müzik yapmak: Klasik gitarın en önemli, en büyülü özelliklerindendir. Sanki bir orkestranın yaptığı müziği gitarımızla yapmaktır. Aynı anda birden fazla gitar solo melodiler çalıyormuş gibi… İki şekilde düşünebiliriz:

  • Klasik Müzik Eserleri Çalmak: Bir klasik müzik orkestrasının çaldığı gibi Bach, Beethoven, Ulvi Cemal Erkin, Chopin eserleri gibi klasik müzik eserleri çalmaktır. 

  • Fingerstyle Çalmak: Kendi istediğimiz, sevdiğimiz bir şarkıyı çok sesli hale getirmektir. Buna “fingerstyle” çalmak deniyor günümüzde. Bir Karadeniz türküsünden Michael Jackson’ın bir şarkısına kadar sevdiğimiz her şarkıyı fingerstyle çalınabilecek hale getirebiliriz. 
Ulvi Ünver - Gitar Dersi Ankara

Bire bir özel yaptığımız derslerle ihtiyaç duyduğunuz her konuda birlikte sistem kurup derinlemesine çalışalım.

+90 532 407 95 69
© All Rights Reserved by Ulvi Ünver - gitardersiankara.com