Sık Sorulan Sorular

1.        Gitar satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Cevap: En sağlam yol bilen biriyle gitmektir. Eğer yalnız gidecekseniz şunlara dikkat edeceksiniz:

  • Klavyenin tellere olan uzaklığı (tel yüksekliği) olabildiğince az olmalıdır. Bu miktarı bilemeyeceğiniz için orada bulunan üst model gitarların tel yüksekliğiyle kıyaslayabilirsiniz. Büyük ihtimal üst gitarların tel yüksekliği normal seviyededir. Yüksek tel gereksiz güç harcamanıza yol açar. Gitarla savaşırsınız.
  • Her perdeyi tek tek çalarak kontrol edin. Hiçbir perdeden cızırtı gelmemeli.
  • Klasik ve akustik gitarlar için, gövdenin çeşitli noktalarına parmağınızla orta kuvvetle vuruşlar yapın (Bunu yaparken telleri tutarak susturun). Cızırtılı bir ses gelmemesi gerekir. Eğer geliyorsa içeride kırık veya çatlak vardır. Almayın.
  • Elektrogitar alımında muhakkak amfiye takıp deneyin. Her düğmenin ve her kolun çalıştığından emin olun. Teller yüksekse satıcıdan ayarlarının yapılmasını isteyin. Daha da iyisi ayarları yapılmış bir gitarı test edin. Elektroda birden fazla ayar yapılması gerekir. Bunlardan biri tel yüksekliği, diğeri tel uzunluğu ve bir diğeri de klavye (sap) ayarı içindir. Ayrıca manyetik ayarlarına da bakılmalıdır.

2.       Solak olmak ne gibi bir sakınca yaratır?

Cevap:  Hiçbir sakınca yaratmaz. Tellerin sırası değiştirilir ve her şey normal devam eder. Elektroda bazı rahatsızlıklar olabilir fakat onu da solak elektro alarak halledebilirsiniz.

3.       Elektrogitar çalmak istiyorum, klasik gitarla başlamak şart mıdır?

Cevap: Kesinlikle hayır. Şart değildir. Bu yaklaşım, yanlış değildir. Klasik gitarla başlanabilir. Burada kast edilen klasik müziktir. Klasik müzik ders sistemini okursanız klasiğin öğrenciye çok şey verdiğini göreceksiniz. Bu bilgilerden sonra elektroya veya başka bir türe geçmek çok rahatlatıcı olacaktır. Ama bu bir zorunluluk değildir. Sanıyorum bu durum şundan kaynaklanıyor: yakın zamana kadar elektrogitar eğitimi verecek nitelikli eğitmen bulunamıyordu. Kurs veren şahıs veya yerler de öğrenciyi kaçırmamak için böyle bir şey üretti. Bir ihtimal de şu: bazı aileler çocuklarının elektro çalmasına pek taraftar olmuyorlar. Onlar da böylesi bir üretim de bulunmuş ve diğer veliler tarafından kabul görmüş olabilir.

4.      Ne kadar zamanda öğrenirim?

Cevap:  Bilmiyoruz. Bilemeyiz. Bu camianın en kötü sorusudur. Buna zaman veren kişilere de inanmayın. 45 dakikada öğretirim diyenler bile çıkabilir.  İnanmayın. Çok kabaca şöyle bir bilgi verilebilir: 4-6 ay kadar bir zaman geçtikten sonra bunun cevabını kendiniz verebilirsiniz. Bu 4-6 ay zarfında ortalama bir hakimiyet kurulur, insanlara çalabilecek hale gelirsiniz, bir repertuarınız oluşur, ufku görürsünüz, özgüven gelişir. Ondan sonra bunun cevabı gelir zaten.